Lokalna Grupa Działania
 "Przyjazna Dolina Raby"

::: WŁADZE
::: CZŁONKOWIE
::: STATUT 
::: REGULAMINY  
::: LOKALNA STRATEGIA ROZWOJU
::: FUNKCJONOWANIE LGD
::: SZKOLENIA I SPOTKANIA

  
Powstanie LGD

Etap I 
W Gminie Raba Wyżna powstał pomysł utworzenia Lokalnej Grupy działania podczas jednego z warsztatów radnych gminnych, gdy opracowywano Strategie Rozwoju Gminy Raba Wyżna. Okazało się, że wiele zadań mogłoby być sfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z osi 4 Leader. Zaczęto zastanawiać się nad partnerami. Rozmawiano z gminami ościennymi i w końcu zawiązała się grupa inicjatywna dla tworzenia LGD z Rabką Zdrój. Wykonano szereg spotkań w różnych gremiach, radnych, urzędników, organizacji pozarządowych. Poznawano szczegóły programu i zapoznawano się z szansą, jaką niesie ze sobą realizacja programu Leader. Pomoc w organizacji Stowarzyszenia i we wszelkich działaniach prawnych gwarantowali Burmistrz Miasta i Gminy Rabka Zdrój oraz Wójt Gminy Raba Wyżna. 
Rada Gminy w Rabie Wyżnej 30.01.2008 roku przyjęła uchwałę nr XVI/149/2008 w sprawie podjęcia działań zmierzających do utworzenia Lokalnej Grupy Działania w ramach podejścia Leader, wspólnie z Gminą Rabka – Zdrój. 
Pierwsze spotkanie robocze stowarzyszenia odbyło się 17.04.2008 r. i wzięło w nim udział 46 osób. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego.
Uchwałą nr XIX/180/2008 z dnia 29 kwietnia 2008 roku Raba Wyżna przystąpiła do Lokalnej Grupy Działania, która obejmować będzie dwie gminy: Rabę Wyżną i Rabkę Zdrój i wspólnie będzie aplikować o fundusze europejskie na rozwój lokalny, w szczególności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z osi Leader. Konstrukcja działania LGD przedstawiona została w art. 15 ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Członkami stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne 
i prawne ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z wymogami partnerstwa trójsektorowego. 
11 czerwca 2008 roku odbyło się kolejne spotkanie założycieli stowarzyszenia, w którym udział wzięło 57 osób.



Etap II 
W każdej Gminie powołana została grupa robocza, której zadaniem było rozpoznanie instytucji, organizacji i lokalnych liderów, mogących zaangażować się w prace nad budowaniem Lokalnej Grupy Działania. Zbierano dane kontaktowe oraz określono możliwy zakres zaangażowania tych podmiotów. Następnie przeprowadzona została analiza uwzględniająca:
Wpływ na otoczenie lidera/podmiotu
Mocne i słabe strony
Doświadczenie w realizacji przedsięwzięć
Przewidywane oczekiwania od LGD
Rolę, jaka mogą odegrać w LGD
Zestawienia posłużyły do nawiązania kontaktów i zaproszeniu do współpracy w ramach Programu Leader


Etap III
W związku z inicjatywą tworzenia Grupy Leadera wójt Raby Wyżnej i burmistrz Rabki Zdrój zaprosili eksperta ds. funduszy unijnych, by wspierał inicjatywę lokalną. Zwrócono się także do prawnika, który przygotował wymagane dokumenty i odbyło się walne Zebranie Członków w dniu 17.04.2008 r.
Na Walne Zebranie przyjechali przedstawiciele obu gmin z trzech sektorów. 
Reprezentantami sektora publicznego byli:
Szefowie gmin, sekretarze, dyrektorzy szkół.
Reprezentantami sektora społecznego byli lokalni liderzy, osoby aktywne w swoich środowiskach, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, skupionych wokół idei kultywowania tradycji i zwyczajów regionalnych itp.
Reprezentantami sektora gospodarczego byli lokalni przedsiębiorcy, którzy mają swoje firmy, osiągnęli sukces w biznesie i chcieliby współpracować na rzecz rozwoju swojego otoczenia.
Na Walnym został uchwalony Statut oraz Regulaminy Walnego, Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej. Dokumenty zostały złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym. LGD „Przyjazna Dolina Raby” została zarejestrowana w dniu 08.09.2008 r. pod numerem 0000312937.

Etap IV 
Idea utworzenia LGD była opisywana w prasie lokalnej, a na stronach internetowych urzędów pojawiły się ikonki z liderem, gdzie mieszkańcy mogli na bieżąco zapoznawać się z programem i myśleć już nad pomysłami na projekty prorozwojowe.
Po artykułach w prasie odnotowano zwiększone zainteresowanie współpracą z LGD. Następnie rozpoczęto debatę publiczną. Spotykali się przedstawiciele strażaków, kół gospodyń, przedsiębiorcy i samorządowcy. Na zebraniach wiejskich sołtysi dużo czasu poświęcali na informacje o leaderze. Uruchomiono punkty informacyjne w obu gminach, rozdawane były ankiety badające postrzeganie obszaru przez mieszkańców, a także identyfikujące ich potrzeby. 
W każdej Gminie odbyły się zebrania wiejskie z przedstawicielami społeczności lokalnej. Gminnych spotkań było 8. Frekwencja dochodziła do 80 osób. W spotkaniach brali udział mieszkańcy poszczególnych sołectw, reprezentujący różne grupy społeczne – przedsiębiorcy, rolnicy, nauczyciele. Dużą rolę odegrali tutaj sołtysi oraz nauczyciele, dzięki którym powstały plany odnowy miejscowości. Na spotkaniu przedstawiana była idea Leadera i wspólnie wykonywana analiza SWOT obszaru. Na koniec spotkania każdy uczestnik przedkładał listę potrzeb w swojej miejscowości. Plany odnowy zatwierdziły zebrania wiejskie w poszczególnych sołectwach, a następnie Rada Gminy w Rabie Wyżnej podjęła uchwałę nr XXV/233/2008 z dnia 14 października 2008 roku, w sprawie ich zatwierdzenia. Podczas sesji Rady Gminy zatwierdzającej plany odnowy, omówione zostały najważniejsze założenia związane z Leaderem. W prace nad planami odnowy bardzo mocno zaangażowani zostali dyrektorzy placówek oświatowych, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierali sołtysów.
Idea Leadera i działania LGD na bieżąco opisywane są w lokalnej gazetce Gminy Raba Wyżna „Wieści Rabiańskie”. Można się z niej dowiedzieć o procesie powstawania Lokalnej Strategii Rozwoju, a także poprzez tą gazetkę zaprasza się mieszkańców do włączenia się w prace nad strategią.



Etap V 
W roku 2010 Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Przyjazna Dolina Raby została poszerzona o przedstawicieli Gminy Spytkowice. Tym samym Lokalną Strategią Rozwoju objęty został obszar trzech sąsiadujących gmin. 

Etap VI 
Zarząd Stowarzyszenia wraz z wyznaczonymi w urzędach gmin przedstawicielami i pod okiem eksperta zewnętrznego wykonywał diagnozę obszaru oraz analizował wyniki sondażowego badania potrzeb mieszkańców obszaru. Zarząd zaproponował, aby członkowie LGD pracowali nad Lokalną Strategią w obszarach tematycznych. Utworzono 3 zespoły tematyczne:
Integracji obszaru 
Tradycji lokalnej i dziedzictwa kulturowego
Sportu, turystyki i rekreacji
Zespoły zajmowały się analizą potrzeb na obszarze 3 gmin. To podejście terytorialne - obszarowe, a nie gminne - pokazało nowe perspektywy i możliwości np. w obszarze turystyki i rekreacji przy tworzeniu zintegrowanej oferty, sieciowania tras pieszych i rowerowych czy wspólnej promocji.

ETAP VII
Uchwalenie Strategii Rozwoju nastąpiło 28 września 2010 r. podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia w Rokicinach Podhalańskich