logo
logo
logo
logo

Imprezy

FESTYNY I IMPREZY 2019

XXI Gminne Dożynki – Święto Chleba,09.09.2019, Lipnica Wielka.

Gospodarzem tegorocznych dożynek było Sołectwo Przywarówka, a organizatorami Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Sołtys Sołectwa Przywarówka Józef Karkoszka wraz z Radą Sołecką oraz Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej i Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. W programie artystycznym na scenie kolejno prezentowali się: Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej pod kierownictwem Łukasza Bandyka, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Przywarówce z programem dożynkowym przygotowanym pod okiem nauczycielek: Anieli Lach, Lucyny Łowas i Beaty Rudnickiej, Muzyka i Zespół Orawianie im. Heródka z Przywarówki pod kierownictwem Eugeniusza Karkoszki, Art-Cinema z programem zabaw i animacji dziecięcych, a na koniec zabawa z Zespołem Zwyk. Przeprowadzono również szereg konkursów dodatkowych: na najsmaczniejsze wypieki domowe, na najlepsze wyroby z sera, na najlepszą nalewkę oraz bukiety kwiatowo-zielne.

XXVII Gminne Dożynki, 01.09.2019, Jabłonka

Barwny korowód pięknie przystrojonych wozów dożynkowych wyruszył spod urzędu gminy do Lipnicy Małej, która była gospodarzem XXVII Gminnych Dożynek. Grupom dożynkowym towarzyszyła niesamowita energia, radość i śpiew. Kolejna część uroczystości miała miejsce na polanie Polenica pod Babią Górą. Tradycyjnym elementem dożynkowych uroczystości była część konkursowa. Na scenie odbyła się prezentacja grup dożynkowych oraz wieńców przygotowanych z plonów orawskiej ziemi: ziaren, kłosów, ziół, polnych kwiatów, owoców oraz warzyw. W części artystycznej Lipnica Mała po raz kolejny udowodniła, że ma wyjątkowo dużo utalentowanych muzycznie mieszkańców. Zaprezentowały się następujące grupy działające w Lipnicy Małej: Orkiestra Dęta OSP Lipnica Mała, Małolipnicka Rodzina Kolpinga oraz Małolipnicanie. Chwytającym za serce momentem był wspólny koncert Andrzeja Dziubka lidera zespołu De Press i zespołu Małolipnicanie.

W niedzielę 04.08.2019 na boisku przy Zespole Szkół w Skawie odbyło się VIII Święto Bobu

Jak co roku w Skawie odbyło się Święto Bobu organizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich E7 oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy, OSP w Skawie . Na scenie odbyły się występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Skawa, zespołu Powicher ze Skawy i grupy tanecznej. Odbył pokaz szkoły walki Kingi Smółki, wybory Królowej i Króla Bobu i mecz towarzyski.

Sołecki Festyn Rodzinny, Raba Wyżna, 15.07.2018

W dniu 01.07.52018 w Rabie Wyżnej odbył się Festyn Rodzinny organizowany przez Sołectwo Raba Wyżna OSP Raba Wyżna oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. W ramach festynu można było oglądać występy zespołu regionalnego Rabiańska Śleboda i Małolipnicanie, występ iluzjonisty, oraz kabaretu z Gliczarowa Dolnego. Wieczorem zaś można było zatańczyć przy dźwiękach zespołu „Śpasy”.

Festyn Rodzinny, 07.07.2019, Bielanka

W dniu 07.07.2017. odbył się Festyn Rodzinny organizowany przez OSP w Bielance oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. To już tradycja, że początkiem lipca w Bielance organizowany jest przez miejscowych strażaków Festyn Rodzinny – impreza plenerowa pełna trakcji, przyciągająca wielu uczestników z Bielanki i okolic. Tak też było w tym roku. Druhowie przygotowali liczne gry, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na scenie zaprezentowały się Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych, grupa taneczna “Fresh Crew” z Jordanowa, a także znany i popularny kabaret góralski “Truteń”. Dzieci zabawiały animatorki “Ence Pence”. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu “Janczary”.

Festyn Sportowy, 01.07.2018, Rokiciny Podhalańskie

Klub Sportowy Szarotka wraz z Stowarzyszeniem Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy w Rokicinach Podhalańskich zorganizował w dniu 01.07.2018 festyn sportowy z okazji 50 -lecia Klubu Szarotka. W programie imprezy znalazły się takie atrakcje jak występ animatorów , zabawa taneczna , występ kabaretu truteń.

Festyn Rodzinny, 16.06.2019, Podsarnie

W dniu 16.06.2019 odbył się Festyn organizowany przez Stowarzyszenie Orawianki w Podsarniu oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były konkursy, zabawy i dmuchańce, degustacja potraw regionalnych i występy zespołów regionalnych. Podczas imprezy dzieci i dorośli mogli zapoznać się z efektami działania LGD o których opowiadali animatorzy i konferansjer.

20 lecie gminy Spytkowice, 3.06.2019, Spytkowie

3 czerwca 2018 roku Gmina Spytkowice obchodziła piękny jubileusz. Organizatorami tego wielkiego wydarzenia byli wójt gminy Spytkowice Pan Ryszard Papanek wraz z Radą gminy Spytkowice oraz Gminne Centrum Kultury z wsparciem Stowarzyszenia Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Obchody tego wyjątkowego jubileuszu rozpoczęła uroczysta msza św., na którą licznie przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz oraz delegacje gmin partnerskich, poczty sztandarowe, zespoły regionalne oraz orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Spytkowicach.  Duże zainteresowanie wśród mieszkańców i gości wywołała fotobudka, w której można było wykonać i otrzymać bezpłatną pocztówkę Spytkowic ze swym zabawnym wizerunkiem. Wszyscy uczestnicy festynu mogli skosztować bigos, drożdżówkę i chleb ze smalcem. Poczęstunek przygotowany został przez Gospodynie ze Spytkowic. Ponadto każdy otrzymywał drobne upominki, w tym lizaki, długopisy i breloczki. Degustacja potraw regionalnych oraz upominki ufundowane zostały przez Urząd Gminy Spytkowice, a nad całością czuwała prężnie działająca Rada Gminy Spytkowice. Zaproszonym gościom wręczono również specjalnie przygotowany z okazji 20-lecia Gminy Spytkowice folder oraz drobne upominki nawiązujące do tego wydarzenia.

Rodzinny Festyn Sportowy, 08.06.2019, Ponice

W sobotę 08 czerwca 2019r. odbył się Rodzinny Festyn Sportowy  w Ponicach zorganizowany przez Stowarzyszenie „ Poni…ce do kłębka” oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Bogaty program festynu, który odbył się na przeuroczych terenach zielonych szkoły zwanych strefą rekreacji, wypełniły nie tylko imprezy posiadające wieloletnią tradycję, jak XVI Puchar Ponic w Piłce Nożnej, VI Bieg Wolności, mecz piłki nożnej Rodzice – Dzieci, czy też V Edycja akcji „Pieszo i rowerem do szkoły” ale także pokazy tańca towarzyskiego i gimnastyki sportowej w wykonaniu uczniów ponickiej szkoły. Były animacje dla dzieci- na poczekaniu czarowano wszystkie dzieci przedziwnymi stworami wykonywanymi ze zwykłych baloników, a było darmowe malowanie twarzy. Po raz drugi przyznano także puchar dla rodziny najbardziej aktywnej sportowo. Cały czas czynny był bufet, w którym Rada Rodziców serwowała napoje, słodycze i potrawy prosto z ogniska. Imprezę zakończył wieczorny koncert zespołu Tryptyk, grającego ciekawą odmianę muzyki etno – folk.

FESTYNY I IMPREZY 2018

 VII Święto Bobu, 05.08.2018, Skawa

Początek imprezy popsuła nieco pogoda. Nad Skawę nadciągnęła burza z ulewą, która pokropiła wszystko i wszystkich. Ale potem było już tylko lepiej. Oczywiście, na początek odbyła się degustacja potraw i przekąsek z bobu, przygotowanych przez miejscowe gospodynie.Na scenie odbyły się występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Skawa, zespołu Powicher ze Skawy i grupy tanecznej Fresh Crew. Odbył pokaz szkoły walki Kingi Smółki, wybory Królowej i Króla Bobu i mecz towarzyski. Królową została Kinga Ozimek, a królem Kacper Rzepka.Mieszkańcy Skawy chętnie brali udział w zorganizowanych konkursach m.in. rzutu oponą, do celu czy piłowania drewna. Gwiazdą wieczoru był zespół Skaldowie.

 

Festyn Rodzinny, 22.07.2018, Podsarnie 

W dniu 22.07.2018 odbył się Festyn organizowany przez Stowarzyszenie Orawianki w Podsarniu oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były konkursy, zabawy i dmuchańce, degustacja potraw regionalnych i występy zespołów regionalnych.

Podczas imprezy dzieci i dorośli mogli zapoznać się z efektami działania LGD o których opowiadali animatorzy i konferansjer.

Sołecki Festyn Rodzinny  Raba Wyżna 15.07.2018 

W dniu 15.07.52018 w Rabie Wyżnej odbył się Festyn Rodzinny organizowany przez Sołectwo Raba Wyżna OSP Raba Wyżna oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. W ramach festynu można było oglądać występy zespołu regionalnego Rabiańska Śleboda i Małolipnicanie,  występ iluzjonisty, oraz kabaretu z Gliczarowa Dolnego. Wieczorem zaś można było  zatańczyć przy dźwiękach zespołu „Śpasy”.

Festyn Rodzinny 08.07.2018 Bielanka 

W dniu 08.07.2017. odbył się Festyn Rodzinny  organizowany przez OSP w Bielance oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były konkursy, i zabawy, dmuchańce, degustacja potraw regionalnych i występy zespołów regionalnych. Imprezę można zaliczyć do bardzo udanych, czego najlepszym dowodem są wspomnienia szczęśliwych, uśmiechniętych twarzy dzieci. Podczas imprezy dzieci i dorośli mogli zapoznać się z efektami działania LGD o których opowiadali animatorzy i konferansjer.

Festyn Sportowy w Rokicinach Podhalańskich-01.07.2018

Klub Sportowy Szarotka wraz z Stowarzyszeniem Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy w Rokicinach Podhalańskich zorganizował w dniu 01.07.2018 festyn sportowy z okazji 50 -lecia Klubu Szarotka. W programie imprezy znalazły się takie atrakcje jak występ animatorów , zabawa taneczna , występ kabaretu truteń.

Rodzinny Festyn Sportowy  w Ponicach-09.06.2018r.

W sobotę 09 czerwca 2018r. odbył się Rodzinny Festyn Sportowy  w Ponicach zorganizowany przez Stowarzyszenie „ Poni…ce do kłębka” oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Bogaty ty program festynu wypełniły nie tylko imprezy posiadające wieloletnią tradycję, jak: XV Puchar Ponic w Piłce Nożnej, V Bieg Wolności, mecz piłki nożnej Rodzice – Dzieci,  czy też IV Edycja akcji „Pieszo i rowerem do szkoły” ale także pokazy tańca towarzyskiego, akrobatyki sportowej i baletu w wykonaniu uczniów ponickiej szkoły. Dodatkowych atrakcji dostarczyli animatorzy z agencji ART CINEMA, a przerwy w rozgrywkach Pucharu Ponic wypełniały pokazy szkolnej grupy tanecznej i konkursy wykonywania rzutów karnych. Po raz pierwszy przyznano także puchar dla rodziny najbardziej aktywnej sportowo. Dla uczestników imprezy przygotowano pyszny poczęstunek- potrawy prosto z ogniska, napoje, drożdżówki itp.

20 lecie gminy Spytkowice- 3.06.2018r

3 czerwca 2018 roku Gmina Spytkowice obchodziła piękny jubileusz- 20 lat istnienia naszej małej ojczyzny, którą tworzyli i tworzą do tej pory wszyscy mieszkańcy. Organizatorami tego wielkiego wydarzenia byli wójt gminy Spytkowice Pan Ryszard Papanek wraz z Radą gminy Spytkowice oraz Gminne Centrum Kultury. Obchody tego wyjątkowego jubileuszu rozpoczęła uroczysta msza św., na którą licznie przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz oraz delegacje gmin partnerskich, poczty sztandarowe, zespoły regionalne oraz orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Spytkowicach. W barwnym korowodzie przemaszerowały delegacje wraz ze sztandarami  Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Łowieckiego Bór, Związku Podhalan odział Spytkowice, gminy partnerskiej Szemud, gminy Spytkowice, wszystkich szkół ze Spytkowic oraz goście z Węgier, Słowacji, Spytkowic leżących w powiecie wadowickim.  Obecni w tak ważnym dniu dla naszej społeczności byli także poseł na sejm RP Edward Siarka, pierwszy wójt Gminy Spytkowice Marek Wierzba obecnie radny województwa małopolskiego i równocześnie dyrektor Szpitala w Nowym Targu, starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber, rodak Stanisław Kracik osoba, która wspierając działania przyczyniła się do utworzenia Gminy Spytkowice, radni powiatu nowotarskiego Franciszek Sidełko, były wójt gminy Spytkowice oraz Ryszard Klamerus, pracownicy urzędu gminy, radni gminy wszystkich kadencji, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych oraz właściciele firm.

FESTYNY I IMPREZY 2017

Święto Bobu Skawa 06.08.2017

Mimo kapryśnej pogody, niedzielne VI Święto Bobu w Skawie, było udaną imprezą. Skawa miała w tym roku szczęście, bowiem dostała w prezencie od Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej dodatkową atrakcję – koncert zespołu Red Lips, który przyjechał ponownie do gminy Raba Wyżna po tym, jak w czerwcu nie udało mu się wystąpić z powodu pogody na Festiwalu Kreatywnym. Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Skawy, pokaz sztuki walki ze szkółki Kingi Smółki, wystąpiła grupa kabaretowo-teatralna „Cyba sobie kpisz”, rozegrano konkursy np. rzutu oponą i sprawnościowe, odbył się pokaz mody pracowni krawieckiej „Szpileczka” ze Skawy i loteria fantowa. Wszystkie atrakcje trudno wymienić. Wybrano Króla i Królową Bobu, którymi zostali Izabela Sularz ze Skawy i Marcin Kieszek z woj. mazowieckiego. Oczywiście nie zabrakło potraw i przekąsek z bobu, które co roku cieszą się ogromną popularnością i szybko znikają z talerzy. Dla dzieci powstała „Bóbolandia” z licznymi atrakcjami jak np. malowanie twarzy, dmuchańce i liczne zabawy. Wieczorem przed publicznością wystąpił zespół Red Lips, a żywiołowy koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Imprezę zakończyła zabawa z zespołem Zawrotni.

  

Festyn Ponice- 22.07.2017

W sobotę 22 lipca 2017r. odbył się festyn w Ponicach zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Ponicach, Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Ponicach. Na dzieci czekała masa atrakcji- dmuchana zjeżdżalnia, konkursy, słodycze i soczki. Dla dorosłych przygotowano smacznego grilla oraz poczęstunek w postaci dań regionalnych. Główną atrakcją festynu była zabawa taneczna przy zespole muzycznym. W trakcie festynu można było otrzymać materiały reklamowe, gadżety oraz ulotki promujące LGD. Pracownik LGD udzielał informacje o funduszach unijnych oraz o LGD i LSR. Uczestnicy imprezy mogli również zapoznać się z efektami działania LGD o których opowiadali prowadzący imprezę.

II Międzynarodowy Festiwal „Na pograniczu kultury w Jabłonce na Orawie -15-16 lipiec 2017 JabłonkaW dniu 15 lipca 2017 w Jabłonce odbył się Festiwal „Na pograniczu kultur w Jabłonce na Orawie” współorganizatorem imprezy było Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy.

Idea takiego muzykowania zrodziła się w 2016 roku podczas obchodów 450-lecia lokacji Jabłonki. Wielobarwność strojów, rozmaitość melodii, różnorodność tańców pokazuje bogactwo kultur Europy. W tegorocznym festiwalu udział wzięli: Zespół Regionalny „Małolipnicanie” (Lipnica Mała), Zespół „Nad Wolbórką” (Wolbórz), Kapela „Ziemia Suska” (Sucha Beskidzka), „Tibor Németh” Nagymányok (Węgry), „Nebeská muzika” Terchova (Słowacja), zespół folkowo-etniczny „Kałe Bała”. Z ogromną werwą i entuzjazmem festiwal poprowadził Jan Świdroń, umiejętnie wprowadzając publiczność w klimat poszczególnych występów. Festiwal zakończył się zabawą taneczną dla publiczności i uczestników festiwalu.  

„Rabczańskie folkowanie”. 15-16 lipca 2017- Rabka-Zdrój

Przez dwa dni pod muszlą odbywały się koncerty, występy, zabawy i widowisko regionalne. Sobotnią zabawę popsuła nieco pogoda i padający co jakiś czas deszcz. Mimo to przez amfiteatr przewinęło się sporo ludzi, głównie turystów, którzy chętnie oglądali regionalne występy. Przed publicznością zaprezentowały się m.in. zespoły regionalne Majeranki i Mali Rabianie, dzieci ze szkółki Jakuba Rusieckiego, dudziarze Piotr i Jan Majerczyk, a na finał wystąpili kabaret Truteń i gwiazda wieczoru -Megitza.

Główną atrakcją niedzieli były widowisko regionalne pt. „Wesele góralskie”. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej przedstawili prawdziwe wesele góralskie, ze wszystkimi jego obrzędami, podczas którego wystąpili zespół studenci Młode Podhale  i Starosądeczanie ze Starego Sącza. Potem odbył się koncert Muzyki Karpat, zagrali Kumple Janosika i Siwy Dym.  

Pierwszego i drugiego dnia było wiele okazji do zabawy, tańców i spróbowania swojskiej kuchni, w tym oscypków z grilla, kiełbasek i domowych ciast. Można było wziąć udział  w loterii fantowej z atrakcyjnymi fantami. Organizatorami imprezy byli MOK Rabka Zdrój, Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej.

Sprawozdanie z 09.07.2017 Bielanka

W dniu 09.07.2017. odbył się Festyn Rodzinny  organizowany przez OSP w Bielance oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były konkursy, i zabawy, dmuchańce, degustacja potraw regionalnych i występy zespołów regionalnych. Imprezę można zaliczyć do bardzo udanych, czego najlepszym dowodem są wspomnienia szczęśliwych, uśmiechniętych twarzy dzieci. Podczas imprezy dzieci i dorośli mogli zapoznać się z efektami działania LGD o których opowiadali animatorzy i konferansjer.  

Festyn Rodzinny -02.07.2017- Harkabuz

W dniu 02.07.2017 roku w Harkabuzie odbył się Festyn Rodzinny. Organizatorami festynu było Stowarzyszenie Czarna Orawa, GOK Raba Wyżna, Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy.

W programie imprezy  były miedzy innymi: – wybory MISS WSI oraz uroczysta koronacja,

– animacje dla dzieci oraz fotobudka,

-występ regionalnego zespołu dziecięcego Majeranki

-kabaret w wykonaniu teatru „Chrząszcz w trzcinie”

43 Święta Pasterskiego -02.07.2017- Lipnica Wielka

Rozpoczęło się jeszcze w strugach deszczu – Mszą Świętą w Ośrodku „Górska Przystań” odprawioną przez Księdza Proboszcza Jerzego Bargiela oraz Diakona Adama Janowiaka. Po Mszy Wójt Gminy Lipnica Wielka Bogusław Jerzy Jazowski w asyście gości zaproszonych otworzyli 43-cie Święto Pasterskie, które poprowadziła Małgosia Paplaczyk, a część konkursów pasterskich Pan Franciszek Pindziak. Każdy widz znalazł dla siebie coś miłego. Mogliśmy oglądać i słuchać: Strażackiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Pana Kapelmistrza Mariana Sułkowskiego, zespół Orawskie Dzieci kierowany przez Teresę Baniowską, Orawianie im. Heródka z Eugeniuszem Karkoszką jako kierownikiem, niezwykły i trzymający w napięciu pokaz sztuk walki Seido-Karate UKS Seido Karate Orawa z instruktorem Damianem Kulawiakiem, Kapelę Kamraty z Sanoka, Zespół Majeranki z Rabki-Zdroju, czy też rozkręcających się z piosenki na piosenkę i porywających do tańca przesympatycznych Boliwijczyków z zespołu Ahaju Fusion Bolivia. Na koniec części artystycznej natomiast wydarzyło się coś wyjątkowego i niespotykanego… atmosfera i wzajemna energia na koncercie Mateusza Ziółko z Zespołem – myślę że nie do powtórzenia w żadnym innym miejscu; to co wytworzyło się na scenie jest bardzo ciężkie do opisania słowami… to tylko serce mogło poczuć…  Jak zawsze zainteresowaniem cieszyły się Konkursy Pasterskie: wspinanie na Moja, koszenie łąki, pilenie i rąbanie drzewa, strzelanie z bica pasterskiego. Były stoiska twórców ludowych, bacy, książek regionalnych, degustacji potraw Stowarzyszenia Przyjazne Dolina Raby i Czarnej Orawy przygotowane przez nasze agroturystki, zabawy i konkursu Babiogórskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Nowy Targ oraz Stoisko Stowarzyszenia Rozwoju Orawy.

   

Festyn „Święto miodu”-25.06.2017- Spytkowice

25 czerwca 2017 roku w Spytkowicach po raz drugi odbył się festyn gminny pod hasłem „Święto miodu”. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wspólnemu świętowaniu na świeżym powietrzu, więc uczestnikami imprezy nie byli tylko  licznie zgromadzeni mieszkańcy Spytkowic, ale również okolicznych miejscowości. Organizatorami festynu byli wójt gminy Spytkowice Pan Ryszard Papanek oraz Gminne Centrum Kultury w Spytkowicach przy współudziale Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy, Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy Obchody „Święta miodu” rozpoczął wspaniały występ orkiestry dętej OSP ze Spytkowic.  Następnie władze gminy uhonorowały nagrodami oraz pamiątkowymi dyplomami najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum za szczególne osiągnięcia w nauce. Tuż po wręczeniu nagród rozpoczęła się część artystyczna, podczas której wystąpili: regionalny zespół „Krzesani”, dzieci z przedszkola „Stokrotka”, grupa wokalna „Półnutka”, dwie grupy taneczne działające przy GCK. W przerwach pomiędzy występami prowadzono liczne prelekcje dotyczące pszczół, pszczelarstwa oraz zorganizowano wiele konkursów pszczelarskich  z nagrodami . Podczas obchodów tego święta został oficjalnie rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Człowiek – Pszczoła – Środowisko”, w którym laureatom trzech pierwszych miejsc wręczono nagrody, a pozostałym uczestnikom upominki za udział w konkursie, ufundowane z programu LIFE „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. Wszystkie wykonane przez dzieci prace można było w tym dniu podziwiać na przygotowanej wystawie. Gospodynie ze Spytkowic dzięki dofinansowaniu ze Stowarzyszenia Przyjaznej Doliny Raby i Czarnej Orawy przygotowały degustację regionalną oraz potraw miodowych.  Natomiast na stoiskach pszczelarskich można było obejrzeć efekty prac pszczelarzy, zakupić niezwykle zróżnicowane wyroby miodowe. Dla najmłodszy również nie brakowało atrakcji: bezpłatne przejażdżki konne, basen z piłkami, zjeżdżalnie, laserowy paintball, rzut do kosza, wata, lody włoskie, popcorn, malowanie twarzy oraz warsztaty z tkactwa i filcowania. Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność, w szczególności pszczelarzom za przyjęcie zaproszenia i chęć dzielenia się z mieszkańcami swoimi dobrodziejstwami, grupom występującym za mile spędzone chwile i piękne  przedstawienia oraz tym, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Wszystkim obecnym na festynie dziękujemy za przybycie i już dzisiaj zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

 

Dzień Sportu „Szukamy młodych talentów” -20.06.2017- Rokiciny Podhalańskie

Po raz kolejny Klub Sportowy Szarotka wraz z Stowarzyszeniem Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy w Rokicinach Podhalańskich zorganizował w dniu 20.06.2017 na swoim stadionie zawody sportowe Szukamy młodychtalentów. Zawody skierowane były do dzieci z klas I-III z gminy Raba Wyżna.  Mali sportowcy rywalizowali w piłce nożnej, biegu sztafetowym, a także innych dyscyplinach lekkoatletycznych. W trakcie imprezy sportowej odbył się pokaz lotniczy, podczas którego z samolotu na płytę boiska zrzucane były słodycze. Medale i dyplomy wręczył wójt gminy Raba Wyżna Pan Andrzej Dziwisz. W tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 200 dzieci.

Festiwal Kreatywny – 04.06.2017- Raba Wyżna Jak co roku aktywnie działający GOK Raba Wyżna przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Przyjazna Dolin Raby i Czarnej Orawy zorganizowała Festiwal Kreatywny na stadionie sportowym w Rabie Wyżnej. Rozpoczęło się od kolorowej i głośnej parady, która przeszła na stadion Orkana. Tu najwięcej atrakcji czekało na dzieci, dla których przygotowano kreatywne gry, zabawy, warsztaty i pokazy. W programie były np. gry i zabawy tradycyjne jak: zośka, ciupy, klasy itp. oraz nowoczesne takie, jak: robotyka, doświadczenia popularnonaukowe, malowanki na dużych formatach. Dzieci nie nudziły się, bo co rusz mogły wziąć udział w czymś ciekawym. Dorośli rozsiedli się w ogromnym namiocie, który stanął na płycie stadionu klubu Orkana i oglądali występy na scenie. Anna Piaskowy, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej, który był organizatorem imprezy, dopilnowała, by każdy znalazł coś dla siebie.

Festyn Rodzinny-28.05.2017- Bielanka

W dniu 28.05.2017 odbył się Festyn Rodzinny  organizowany przez Szkołę Podstawową w Bielance oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były konkursy, i zabawy, dmuchańce. Imprezę można zaliczyć do bardzo udanych, czego najlepszym dowodem są wspomnienia szczęśliwych, uśmiechniętych twarzy dzieci. Podczas imprezy dzieci i dorośli mogli zapoznać się z efektami działania LGD o których opowiadali animatorzy i konferansjer.

FESTYNY I IMPREZY 2016

Dzień Sportu „Szukamy młodych talentów” – 15.06.16r. – Rokiciny Podhalańskie

Po raz czwarty Klub Sportowy Szarotka wraz z Stowarzyszeniem Przyjazna Dolina Raby  i Czarnej Orawy w Rokicinach Podhalańskich zorganizował w dniu 15.06.2016 na swoim stadionie zawody sportowe Szukamy młodychtalentówMali sportowcy rywalizowali w piłce nożnej, biegu sztafetowym, a także innych dyscyplinach lekkoatletycznych. W trakcie imprezy sportowej odbył się pokaz lotniczy, podczas którego z samolotu na płytę boiska zrzucane były słodycze.

V Kiermasz Sztuki na Orawie w ramach obchodów 450-lecia Jabłonki- 13.07.2016r. – Jabłonka

W środę 13.07.16r. obok Urzędu Gminy w Jabłonce zorganizowany został kiermasz sztuki ludowej. Swoją twórczość zaprezentowali artyści orawscy, ale była to także okazja do degustacji smakołyków przygotowanych przez gaździny spod Babiej Góry oraz Gospodynie Wiejskie z Raby Wyżnej wspierane przez Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Bazar był częścią obchodów jubileuszu 450-lecia Jabłonki. Przedstawicielka Stowarzyszenia Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy rozdawała gadżety promocyjne, książki oraz udzielała informacji o funduszach unijnych. Furorę zrobiła degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Raby Wyżnej.

Festyn Rodzinny-24.07.2016- Bielanka

W dniu 24.07.2016. odbył się Festyn Rodzinny  organizowany przez OSP w Bielance oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były konkursy, i zabawy, dmuchańce, degustacja potraw regionalnych i występy zespołów regionalnych. Imprezę była bardzo udana, czego najlepszym dowodem są wspomnienia szczęśliwych, uśmiechniętych twarzy dzieci. Podczas imprezy dzieci i dorośli mogli zapoznać się z efektami działania LGD o których opowiadali animatorzy i konferansjer.

Festynu „Ponice Regionalnie”- 31.07.2016 r. – Ponice

W niedzielę 31 lipca 2016r. odbył się festyn pod nazwą „Ponice Regionalnie”. Stowarzyszenie „Poni…ce do kłębka” świętowało dziesięciolecie swojej działalności. MKoc atrakcji czekała podczas X już edycji festynu regionalnego. Zorganizowano wystawę „Powróćmy jak za dawnych lat…”, obrazującą dorobek Stowarzyszenia „Poni…ce do kłębka”. Podczas festynu wystąpił zespół regionalny Prymni. Publiczność nagrodziła występ brawami. Potem uczestnicy festynu brali udział w licznych konkursach. Do zabawy tanecznej przygrywał zespół muzyczny Zawrotni. Dużym powodzeniem cieszyła się fotobudka(Rozrywkowa Budka). Każdy mógł skorzystać z zabawnych gadżetów i tabliczek (m.in. promujących LGD i fundusze  unijne), sfotografować się i  wkleić zdjęcie do pamiątkowej księgi. W trakcie festynu można było otrzymać materiały reklamowe, gadżety oraz książki, na stoisku Stowarzyszenia Przyjaznej Doliny Raby i Czarnej Orawy, które było współorganizatorem imprezy. Pracownik LGD udzielał informacje o funduszach unijnych oraz o LGD i LSR. Zarząd Stowarzyszenia „Poni…ce do kłębka” przygotował pisemne podziękowania dla instytucji oraz osób, z którymi Stowarzyszenie miało przyjemność współpracować w ciągu tych dziesięciu lat m.in.  takie podziękowanie odebrał wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaznej Doliny Raby i Czarnej Orawy Pan Ryszard Traczyk.

V Święto Bobu- 07.08.2016 – Skawa

Na V Święto Bobu organizatorzy przygotowali bardzo dużo atrakcji. Po raz pierwszy wybrano Królową Bobu. Tradycyjnie, miejscowe gospodynie przygotowały potrawy i przekąski z bobu. Największym wzięciem cieszyły się pierogi, paszteciki, talarki i smalec. Dla dzieci i dorosłych zorganizowano liczne konkursy m.in. malowanie twarzy, rzut oponą, piłowanie drewna. Był przygotowany pokaz mody przygotowany prze z pracownie ze Skawy. Przed publicznością wystąpił kabarte Truteń, grupa taneczna Fresh Crew, kabaret Teka z Osielca. Widowiskową atrakcją był wieczorny pokaz Laser Show.

Festyn Rodzinny, 07.08.2016 roku- Chabówka

Jak co roku aktywnie działająca Rada Parafialna przy kościele w Chabówce przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Przyjazna Dolin Raby i Czarnej Orawy zorganizowała Festyn Rodzinny na stadionie sportowym. Największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.  W dalszej części programu odbyły się dwa konkursy sportowe. Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Po konkursach przyszła kolej na jedną z głównych atrakcji czyli występ dziecięcego zespołu Majeranki. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem „WAKS”.

Święto Rabczańskiej Solanki i Festyn z Góralami-13.08.2016 r.- Rabka-Zdrój

W sobotę 13 sierpnia 2016r. w rabczańskim Amfiteatrze odbył  się Festyn z Góralami. Impreza miała przede wszystkim za zadanie zabawić wypoczywających w uzdrowisku i okolicy turystów, wczasowiczów i kuracjuszy oraz zapoznać ich z kulturą góralską a także zaktywizować społeczność zamieszkującą pobliski region. I tak też się stało. Uczestnicy chętnie brali udział w konkursach-przeciągania liny czy ubijania masła w słoiku. Gwiazdą wieczoru był zespół Baciary, który dał świetny koncert i zgromadził w amfiteatrze tłumy fanów. Występ był współfinansowany przez promujące Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. W trakcie festynu można było otrzymać materiały reklamowe- ulotki, oraz gadżety promujące Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy, które było współorganizatorem imprezy. Tego samego dnia odbył się pierwszy dzień Święta Solanki. Celem Święta Rabczańskiej Solanki jest  promocja zdrowia, urody i aktywnego wypoczynku, a także: kultury i tradycji regionu. Podczas tegorocznego  święta można było poznać największe walory uzdrowiska. Dla najmłodszych przygotowano Dziecięcy Raj Zabawy z grami i konkursami. Podsumowaniem imprezy a zarazem elementem łączącym obie imprezy był znakomity koncert zespołu Baciary- współfinansowany przez Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy.  LGD przekazało  również gadżety promujące stowarzyszenie.

Festyn Rodzinny-14.08.2016- Podsarnie

W dniu 14.08.2016. odbył się Festyn organizowany przez OSP w Podsarniu oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były konkursy i zabawy, dmuchańce, degustacja potraw regionalnych występy zespołów regionalnych.

Dożynki Gminne-21.08.2016- Spytkowice

Jak co roku przy współorganizacji Stowarzyszenia Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy odbyły się Dożynki Gminne w Spytkowicach. Pomimo niekorzystnej aury wzięło w nich udział wiele osób. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie przekazaniem wieńca i chleba dożynkowego władzom gminy. Część artystyczną rozpoczął  koncert orkiestry ze Spytkowic, a zaraz po nich wystąpił zespół Krzesani,  taneczna z GCK Spytkowice, zaśpiewała Paulina Majchrzak oraz animatorzy z programem Bajkowy Kogle Mogel zagrzewali najmłodszych uczestników festynu  do wspólnej zabawy.  Gwiazdą wieczoru był zespół Gooroleska, na którego koncert przybyło wielu miłośników muzyki, natomiast  na koniec do wspólnej zabawy tanecznej zachęca ł i przygrywał  zespół  Elegancko. Gospodynie ze Spytkowic dzięki dofinansowaniu ze Stowarzyszenia Przyjaznej Doliny Raby i Czarnej Orawy przygotowały degustację regionalną, stoisko to cieszyło się największym zainteresowaniem. Ponadto Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy sfinansowało animatorów, słodycze dla dzieci oraz zaplecze sanitarne. Dożynki  Gminne Święto Chleba- 11. 09.2016- Lipnica Wielka /Murowanica

W dniu 11 września 2016 odbyły się Festyn Rodzinny Dożynki Gminne – Święto Chleba organizowane przez gminę Lipnica Wielka , sołtysa i radę sołecką sołectwa Murowanica, GCK w Lipnicy Wielkiej, oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były konkursy, zabawy, dmuchańce, degustacja potraw regionalnych i występy zespołów regionalnych. Podczas imprezy dzieci i dorośli mogli zapoznać się z efektami działania LGD o których opowiadali animatorzy i konferansjer.

Impreza regionalna Kultura i tradycja Starsi-Młodym- 16.10.2016r. – Raba Wyżna

W dniu 16.10.2016. odbyło się spotkanie regionalne organizowane przez  Stowarzyszenie Aktywni Rabianie oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy. Głównymi atrakcjami dla mieszkańców były występy twórców ludowych, występ zespołu góralskiego, degustacja potraw regionalnych, oraz konkurs w skubaniu pierza.

Duże zainteresowanie wśród mieszkańców i gości wywołała fotobudka, w której można było wykonać i otrzymać bezpłatną pocztówkę Spytkowic ze swym zabawnym wizerunkiem. Wszyscy uczestnicy festynu mogli skosztować bigos, drożdżówkę i chleb ze smalcem. Poczęstunek przygotowany został przez Gospodynie ze Spytkowic. Ponadto każdy otrzymywał drobne upominki, w tym lizaki, długopisy i breloczki. Degustacja potraw regionalnych oraz upominki ufundowane zostały przez Urząd Gminy Spytkowice, a nad całością czuwała prężnie działająca Rada Gminy Spytkowice. Zaproszonym gościom wręczono również specjalnie przygotowany z okazji 20-lecia Gminy Spytkowice folder oraz drobne upominki nawiązujące do tego wydarzenia.

Ważne informacje
Placówka Wsparcia Dziennego

Doradztwo / konsultacje

Zapraszamy na bezpłatne konsultacje do biura w każdą ŚRODĘ od 8 do 14.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem doradztwa.

Regulamin doradztwa

Osoby korzystające z doradztwa akceptują warunki niniejszego Regulaminu i zobowiązują się ich przestrzegać.

Kontakt

Potrzebujesz porady lub masz jakieś pomysły i chcesz się z nami nimi podzielić albo chciałbyś się umówić na spotkanie doradcze w naszym biurze po prostu napisz do nas! Na każdy mail odpowiemy! Kliknij tutaj, aby się skontaktować.

Informacje nt.LGD i dofinansowań z PROW 2014-2020(Prezentacje)
Informacja o sposobie wykorzystania środków finansowych o których mowa w § 4 ust. 3 umowy ramowej
Ankieta ewaluacyjna dot. oceny efektywności świadczonego przez pracowników biura doradztwa
Ankieta monitorująca jakość prowadzonych przez LGD działań animacji lokalnej i współpracy
Skip to content