Wszystkich beneficjentów, którzy otrzymają pomoc (podpiszą umowę i otrzymają dotację) obowiązuje poinformowanie opinii publicznej o celu operacji i wsparciu operacji z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.Zmiany w Księdze wizualizacji znaku PROW 2014-2020 od 1 stycznia 2021 r. – Księga wizualizacji i logotypy – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
„Księga wizualizacji znaku PROW 2014-2020” zawiera informacje na temat podstawowych obowiązków beneficjenta w zakresie informowania o otrzymanej pomocy z Unii Europejskiej, w tym z EFRROW i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020).
Wszystkich beneficjentów obowiązuje poinformowanie opinii publicznej o celu operacji i wsparciu operacji z EFRROW poprzez oznaczenie logo UE, sloganem „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” oraz logo PROW 2014-2020″.
W sytuacji, kiedy beneficjent nie dysponuje stroną internetową, a jedynie kontem na portalu społecznościowym:
– narzędzia marketingowe w formie mediów społecznościowych czy kanałów filmowych mają określone wymagania oraz ograniczenia techniczne np. co do ilości znaków, układu treści na stronach, możliwości dodawania elementów, a w Księdze wizualizacji znaku PROW 2014-2020 zasady stosowania znaków i sloganów nie obejmują przykładów ich stosowania w mediach społecznościowych, proponuje się przyjęcie następujących założeń: 1) fanpage na Facebooku dedykowany danej operacji powinien zawierać stałą i niezmienną informację o współfinansowaniu w widocznym miejscu, np. jako plansza zawierająca logotypy i slogany. Wówczas nie ma konieczności każdorazowego ologowywania postów, zdjęć czy filmików zamieszczanych na tym fanpage’u. Przez analogię należy ologowywać konta dedykowane wyłącznie tej operacji w innych mediach społecznościowych. Serwisy społecznościowe umożliwiają umieszczenie zdjęcia profilowego, większego i podłużnego zdjęcia w tle oraz krótkiego opisu. Proponuje umieszczenie obowiązkowego zestawu logotypów i sloganu (jak na materiałach promocyjnych bez treści merytorycznych) na zdjęciu w tle, a dłuższej informacji nt. realizowanej operacji – w miejscu umożliwiającym wprowadzenie tekstu, opisu profilu. Podobnie jak w przypadku plakatów, jeżeli pełne brzmienie celu, czy nazwy operacji jest bardzo długie, możliwe jest skrócenie ich treści tak, aby zachować merytoryczny sens celu/nazwy operacji. *
Wskazówki odnośnie odpowiedniego oznakowania filmów,programów zwłaszcza tych umieszczanych na serwisie YOUTUBE.
„W przypadku prowadzenia działań informacyjnych w Internecie (filmy, programy, itd.), które zawierają informacje merytoryczne, każde takie działanie należy oznakować w formie np. tablicy/ kadru zamieszczonego na początku lub na końcu materiału lub w trakcie trwania materiału, z czasem emisji nie krótszym niż 3 sekundy. Obowiązkowe do zamieszczenia są następujące elementy:
YouTube – z uwagi na ograniczenia dot. możliwości zamieszczenia grafiki (logotypów) w opisie pod filmem oraz brak możliwości zamieszczenia logo na początku ze względu na vlogowy charakter publikowanych filmów na YouTube, proponuje się:
Jednocześnie przypominam, iż zgodnie z Księgą wizualizacji znaku PROW 2014-2020, każdy beneficjent zobowiązany jest minimum do zamieszczenia informacji o uzyskanym wsparciu (informacja o współfinansowaniu operacji wraz z „paskiem logotypów”):
Ponadto w przypadku operacji, w ramach których tworzone są różnorodne materiały informacyjno-promocyjne, wszystkie one muszą zawierać odniesienie do współfinansowania operacji ze środków PROW 2014-2020. Dla przypomnienia zamieszczam link do strony internetowej, na której umieszczona jest Księga wizualizacji znaku PROW 2014-2020, która szczegółowo opisuje wszystkie wymogi odnośnie promocji Programu – https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ksiega-wizualizacji-i-logotypy
Zgodnie z postanowieniami umów na realizację operacji, niewywiązywanie się z realizacji obowiązku informacyjno-promocyjnego Programu, może skutkować nałożeniem korekty finansowej na beneficjenta.
W razie wątpliwości w tym względzie, proszę o kontakt z osobami z ramienia Jednostki Regionalnej KSOW Województwa Małopolskiego z naszego zespołu.
Niezbędne logotypy, w tym logo PROW 2014-2020 i Unii Europejskiej, znajdują się w poniższych plikach.
Pobierz pliki:
Informujemy, iż nie ma obowiązku dodawania logo LGD ale zachęcamy do umieszczenia również naszego logo- do pobrania poniżej.
Przykład bilbordu, plakatu, tablicy informacyjnej z logo LGD- do pobrania tutaj. UWAGA- nie dotyczy projektów grantowych! tablica-plakat .*doc tablica-plakat .*pdf
Zapraszamy na bezpłatne konsultacje do biura w każdą ŚRODĘ od 8 do 14.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem doradztwa.
Osoby korzystające z doradztwa akceptują warunki niniejszego Regulaminu i zobowiązują się ich przestrzegać.
Potrzebujesz porady lub masz jakieś pomysły i chcesz się z nami nimi podzielić albo chciałbyś się umówić na spotkanie doradcze w naszym biurze po prostu napisz do nas! Na każdy mail odpowiemy! Kliknij tutaj, aby się skontaktować.